Historia alternatywy dla nart

Za oknami jesień pełną gębą. Leje, przygnębia, smuci i męczy. Znając pogodę w naszym pięknym kraju, wkrótce temperatura spadnie w okolice zera a w górach zrobi się biało. Pracownicy będą pragnęli weekendu i możliwości zapakowania deski na dach auta i udania się w kierunku najbliższego kurortu. Ciekawe, czy kiedykolwiek zastanawiali się nad historią snowboardingu?


Snowboard, zima
Napisane przez: http://sxc.hu
Na podstawie danych z: http://sxc.hu
Historia deski na śnieg liczy już ponad cztery dekady.

Czy Twoim zdaniem opisywany wątek jest niesamowicie interesujący? Jeśli tak uważasz, to wejdź na polecany serwis (http://zygzakrent.pl/skitour-splitboard/) - w tamtym miejscu odnajdziesz podobnie absorbujące dane.

Któregoś śnieżnego dnia 1964 roku w miejscowości Muskegon w stanie Michigan, niejaki Shermann Poppen postanowił znaleźć swym dzieciakom jakąś atrakcję. Połączył zatem dwie narty w jedną. Gdy dzieciaki podchwyciły nowy wynalazek, Poppen zarejestrował go w biurze patentowym, a następnie prawa do produkcji sprzedał firmie produkującej kule kręglarskie. Na przełomie 1966 i 1967 roku sprzedano pierwsze 100 tysięcy takich wynalazków, tzw. Snurferów.


Właśnie takiego snurfera dostał w 1968 roku 14-letni wówczas Jake Burton Carpenter ze Wschodniego Wybrzeża USA. Postanowił jednak ulepszyć deskę i przymocował do niej ruchome pętle na buty, co pozwalało dłużej zjeżdżać. W 1977 roku Burton rozpoczął w Vermont produkcję własnych desek - snurferów. Inna wielka postać światowego snowboardingu Dimitrije Milovich - zwolennik surfingu, również ze Wschodniego Wybrzeża - na przełomie 1969 i 1970 roku jako pierwszy zaprezentował deskę ze sztucznego tworzywa, zaś w 2 lata później zarejestrował swój patent. W 1975 roku Milovich rozpoczął produkcję seryjną pod nazwą "Winterstick". Tył tych desek wyglądał jak ogon jaskółki, całość zaś pokryta była włóknem szklanym i miała P-texowy ślizg. Ich cena wynosiła niestety aż 225 dolarów, co powodowało, że nie znalazły zbyt wielu nabywców i w 1984 roku firma Milovicha stanęła na skraju bankructwa. Jednak za człowieka, który jako pierwszy skonstruował pierwszy snowboard, uważa się Toma Simsa. W 1969 roku zamieszkał na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie razem z Chuckiem Barfootem rozpoczął budowę desek do surfingu i skateboardingu. Pierwszy snowboard Sims wyprodukował w połowie lat 70-tych, natomiast już w 1977 roku zbudował pierwszą laminowaną dechę z drewnianym rdzeniem. Wiosną 1981 roku odbył się, w Leadville (Colorado), pierwszy na świecie konkurs snowboardowy. Zwyciężył właśnie Tom Sims, jadąc na desce z metalowymi krawędziami. Niestety, wkrótce potem władze amerykańskie i towarzystwa ubezpieczeniowe zakazały snowboardzistom korzystania z wyciągów i tras narciarskich. Z tego powodu nieco zanikło zainteresowanie nową zimową dyscypliną. Jednak dla tych, którzy zdążyli już spróbować, nie było drogi odwrotu. Rozpoczęło się mozolne, wielogodzinne wchodzenie z deską na upatrzony szczyt i tak właśnie powstał "hiking". Trudności, jakie stanęły na drodze pierwszych snowboardzistów, zmusiły ich do walki o swoje prawa. Pierwsza organizacja snowboardowa powstała w 1982 roku w kraju kwitnącej wiśni (JSBA).

W Europie pierwsi snowboardziści pojawili się nieco później. Prekursorem na Starym Kontynencie okazał się Szwajcar, wcześniejszy mistrz skateboardingu, Jose Fernandes. Jako pierwszy wygrał w Calgary konfrontację z Amerykanami. Jadąc na asymetrycznej desce Hooger Booger wygrał również w 1986 r. Mistrzostwa Szwajcarii - pierwsze zawody w Europie (St. Moritz) - oraz zapoczątkował nowe, twarde wiązania , które pasowały do butów narciarskich.

Zaabsorbował Cię ten artykuł? Kliknij i sprawdź koniecznie (http://www.metfix.com.pl/oferta/osprzet-zeglarski/kotwice-nierdzewne/kotwice-nierdzewne/) teraz, tu jest coś, co prawdopodobnie także jest wartościowe.

W tym samym roku swą działalność rozpoczęły pierwsze oficjalne cluby snowboardowe: w Austrii (ASA) i Norwegii (NSBF).

Natomiast pierwsze w Europie Mistrzostwa Świata odbyły się w 1987 roku w Livigno (Włochy) i St. Moritz (Szwajcaria). Wówczas Chuck Barfoot i jego kompania wprowadzili na rynek pierwszą freestylową dechę typu twin-tip o jednakowych końcach.

Przy okazji tych mistrzostw zostały uformowane dwie, duże międzynarodowe organizacje: North American Snowboard Association (NASBA) oraz Snowboard European Association (SEA). W marcu 1990 roku powołano do życia International Snowboard Association (ISA), zaś w maju roku następnego przekształcono ją w International Snowboard Federation (ISF).

Do grona dyscyplin olimpijskich snowboard dołączył dopiero w 1998 roku na Olimpiadzie w Nagano. W ciągu tego okresu pojawiło się mnóstwo jego stylów, które najłatwiej podzielić na dwie grupy: "freestyle" i "carving". Nie trudno zauważyć, że największy wpływ na dzisiejszy freestyle mieli Amerykanie, zamieniający jazdę na deskorolce w lecie na snowboard z miękkimi wiązaniami w zimie. Jednak gdyby nie eks-narciarze z Europy, snowboarding byłby dziś uboższy. To oni bowiem, nie zdejmując butów narciarskich, przypięli do nich twarde snowboardy, a zapoczątkowując jazdę slalomową, stali się prekursorami "carvingu".
21/05/28, 07:42:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.