Co warto wiedzieć o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej podstawowe zasady?

Niejednemu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował jego pomocy jest nieduże. Aczkolwiek, nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie nam przyjdzie uratować poszkodowanego w kolizji samochodowej czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Jako pierwszą pomoc określa się te czynności, które wykonujemy, by ratować kogoś, kto znajduje się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.


defibrylator
Napisane przez: Bernhard Wintersperger
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
By je podjąć nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Kluczowe, by znać podstawowe zasady pierwszej pomocy. () Jeżeli znajdziemy się na miejscu jakiegoś zdarzenia, pierwsze, co powinniśmy zrobić to upewnienie się, czy wokół nas jest bezpiecznie, czy nam nic nie zagraża. Potem powinniśmy stwierdzić, jaki jest stan poszkodowanego. Jeżeli świadków zdarzenia jest więcej, wyraźnie i stanowczo, zwracając się bezpośrednio do konkretnej osoby, prosimy, by zatelefonowała pod numer alarmowy. Jeżeli jesteśmy samy, to zadzwonić musimy my.

Jeżeli znajdujące się tu materiały przyciągają Twoje oko, to oprócz tego zerknij na informacje (https://www.respivent24.pl/category/opatrunki-na-oparzenia), które zobaczysz, kiedy klikniesz ten link!

Jeśli osoba ranna ma wyczuwalny oddech oddycha, układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli mamy podejrzenie, że nie oddycha, udrażniamy drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz obserwując klatkę piersiową sprawdzamy, czy oddech występuje. Jeśli nie, rozpoczynamy resuscytację.

Intrygujący materiał? Jeżeli tak myślisz, to kliknij tu, wyczerpujący artykuł, który w tamtym miejscu się znajduje, także jest coś ciekawego!

Zasada jest taka, że należy wykonywać bez przerwy 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do momentu przybycia pomocy specjalistycznej, do chwili przywrócenia oddechu bądź, do chwili, w której zagraża niebezpieczeństwo reanimującemu.


pogotowie
Napisane przez: Seluryar
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jeżeli jest w zasięgu ręki defibrylator aed (zobacz: szczegóły na czarmed.pl ), który najczęściej dostać można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach publicznych, w wielu przypadkach okaże się przydatny. W wielu przypadkach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór. Defibrylator aed jest tak skonstruowany, że po jego uruchomieniu uzyskujemy instrukcję krok po kroku, jak należy postępować. Po podłączeniu pacjenta, kluczowe jest, by żadna osoba nie dotykała poszkodowanego.
20/03/10, 08:31:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.