Problemy u dzieci – sposoby leczenia, skuteczność

W zeszłym roku w kinach panował film „Jak zostać królem”, który dochrapał się paru Nagród Akademii i dużego uznania na całym globie. Opowiadał on losy króla Jerzego VI, mającego uciążliwą wadę wymowy. Wstydząc się mówić przed rzeszą swych obywateli, władca zdecydował opłacić logopedę. terapia jąkania okazała się sukcesem i królowi udało się opanować uciążliwe jąkanie.

Mowa
Napisane przez: http://sxc.hu
Na podstawie danych z: http://sxc.hu
Logopeda z filmu czerpał z własnej intuicji. W czasie minionych dziesięcioleci wiedza medyczna i psychologiczna uczyniły znaczący postęp i obecnie dostępnych znajduje się mnóstwo wariantów leczenia problemów z jąkaniem u dorosłych i najmłodszych. Zostały pogrupowane w trzy kategorie, przyjrzyjmy się im dokładnie, zobacz:

Do pierwszej grupy klasyfikuje się analiza jąkania, to znaczy skorzystanie z nagrań osoby jąkającej, żeby zrozumiała swoją wadę i starała się nad nią zapanować. Kolejny sposób to technika cienia, gdzie pacjent próbuje przejmować sposób wysławiania się terapeuty, powtarzając za nim wyczytywane wyrazy. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której lekarz ten wypisał wskazówki dla ludzi z wadą, mogące po długim czasie używania pokonać wadę. Finalną techniką z tej kategorii jest technika Froeschelsa, nakazująca pacjentowi, by zuł w trakcie mówienia i nie przestawał o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na mowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?
Napisane przez: http://www.sxc.hu
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu
Kolejną grupę otwiera metoda Gutzmana, czerpiąca trochę z zadań oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś opiera się na odpowiednich pauzach i intonacjach sprawiających trudności słów, tak samo jaksposób Schwartza. Terapia startu mTerapia (sprawdź propozycję)adzie nacisk na prawidłowym napinaniu gardła. Nieco inaczej do problemu podchodzi technika, w której zaleca się jąkającemu wyśpiewywanie słów – w takiej sytuacji wada znika.

W finalnej kategorii znajdziemy trening negatywny, czyli powtarzalne symulowanie jąkania, które po jakimś czasie pozwoli je zwalczyć.

Opracowane przez nas treści zaintrygowały Cię tak bardzo, że masz ochotę na więcej. Namawiamy więc do świeżej strony - po prostu kliknij stronę.

leczenie jąkania może zawierać także różnego rodzaju leki uspokajające i relaksujące, ale efekt jest czasowy. Najbardziej kontrowersyjną techniką jest hipnoterapia.

Zobacz więcej: .

Co zrobić, gdy konieczny jest nam logopeda albo neurologopeda? Najszybciej użyć internetu i wpisać do wyszukiwarki zdanie np. „logopeda Warszawa” i wybrać z szerokiej listy możliwości.
19/10/12, 07:33:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.