Ciąża - jakie witaminy są ważne?

W okresie ciąży może wystąpić niedobór, jak i nadmiar witamin. Dlatego zażywanie w ciąży jakichkolwiek suplementów oraz leków trzeba wcześniej skonsultować z lekarzem. Które witaminy może zażywać kobieta w ciąży za zgodą lekarza? Podpowiadamy co jest konieczne do prawidłowego rozwoju płodu.


Jakie witaminy w ciąży są ważne?


Witaminy dla kobiet w ciąży czytaj tutaj to temat niezwykle szeroki. Z pewnością każda kobieta słyszała o kwasie foliowym, czyli inaczej witaminie B9. Ze względu na to, że jego niedobór powiększa ryzyko wystąpienia u płodu wad układu nerwowego, rdzenia kręgowego oraz rozszczepienia wargi, lekarze rekomendują jego zażywanie jeszcze przed zajściem w ciąże, jak i w okresie ciąży. W ciąży trzeba również zadbać o prawidłowy poziom żelaza. Żelazo pomaga zapobiegać niedokrwistości - to problem, jaki często dotyka pań w ciąży, z tego powodu w tym stanie zalecana dawka żelaza to około 30 mg. Inne istotne witaminy to głównie te z grupy B2 - ich niedobór może wpłynąć niekorzystnie na układ nerwowy oraz układ krążenia. Ponadto witaminy z grupy B2 (B1, B2, B3, B6, B12) uczestniczą w procesach utleniania, wpływają pozytywnie na samopoczucie mamy, są istotne dla prawidłowego metabolizmu. Witamina C również ma udział w wielu metabolicznych procesach, a poza tym jest naturalnym antyoksydantem i poprawia przyswajanie żelaza. Niezwykle istotną witaminą w ciąży, a zwłaszcza w jej początkowym okresie jest Witamina E - wpływa na zmniejszenie ryzyka poronienia. Każda apteka, Apteka-Zawiszy w tym także apteka prowadząca sprzedaż w internecie, zapewnia specjalne suplementy kobiet w ciąży, jak i karmiących piersią, które będą zawierały pakiet właśnie takich witamin.


Inne artykuły

Przebieg rehabilitacji dla sportsmenów

sylwetka
Napisane przez: vxla
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Na początku, pacjent musi przebywać w szpitalu, w jakim nierzadko wielu sportowców przebywa operacje. Medycy sprawujący opiekę nad daną osobą, określają rodzaj dalszego leczenia i stan chorego.


Jeśli mamy do czynienia ze złamaniem kości z przesunięciem, a do tego uszkodzenie łokciowego stawu, można być pewnym, że nie minie nas długotrwała rehabilitacja Wrocław to miast w którym nie brak gabinetów rehabilitacyjnych.


witaminy dla kobiet w ciąży
Napisane przez: Kamil Porembiński
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Suplementy witaminowe w ciąży – brać czy nie brać?


Trzeba wyjaśnić, iż zarówno niedobór witamin jak i ich nadmiar może być groźny. Kobieta w ciąży nie powinna zatem przyjmować dowolnych suplementów na własną rękę i przyjmować je „na wszelki wypadek”. Chociażby przedawkowanie witaminy A spowodować może u kobiety depresję, bóle głowy oraz wymioty, ale także negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Trzeba również pamiętać, iż najlepszym źródłem witamin jest pożywienie, a więc w pierwszej kolejności trzeba zadbać o bogatą w witaminy dietę, a suplementy powinny być na drugim planie.


U kobiety w ciąży spodziewającej się dziecka na niektóre witaminy zapotrzebowanie zwiększa się o około 30 %, jeślii jednak kobieta w ciąży racjonalnie się odżywia, jej dieta jest bogata w wysokiej jaKości pożywienie (warzywa, owoce, ryby, nabiał) to poza kwasem foliowym, żelazem i witaminami z grupy B, najczęściej nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowych suplementów witaminowych.
19/06/14, 03:17:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.